Oštar pad na Volstritu, šesti dan zaredom

Izvor: SEEbiz
28.02.2020

Na Volstritu je u četvrtak S&P 500 indeks potonuo šesti dan zaredom, pri čemu je zabeležio najbrži pad u područje korekcije u istoriji, jer ulagači strahuju da bi zbog brzog širenja koronavirusa u svetu ekonomske štete mogle biti puno veće nego što se očekivalo.

Dau Džouns potonuo je u četvrtak 1.190 bodova ili 4,42 posto, na 25.766 bodova, što je po bodovima njegov najveći dnevni gubitak u istoriji.

S&P 500 skliznuo je, takođe, 4,42 posto, na 2.978 bodova, a Nasdaq indeks 4,61 posto, na 8.566 bodova.

Nakon pada u poslednjih šest dana, S&P 500 indeks sada je oko 12 posto ispod svog rekordnog nivoa, dostignutog 19. februara, pri čemu su akcije iz sastava tog indeksa na tržišnoj vrednosti izgubile nekoliko hiljada milijardi dolara.

Nikada u istoriji S&P 500 nije tako brzo zaronio u područje korekcije, koje se definiše padom za 10 posto ispod prethodnog rekordnog nivoa.

„Prethodni rekord bio je takav pad u devet dana početkom 2018. godine”, kaže Hauard Silverblat, analitičar iz “S&P 500 Dow Jones Indices”.

Indeksi pred najvećim nedeljnim padom od finansijske krize 2008.

Dau Džouns indeks zabeležio je juče najveći bodovni pad u istoriji i već drugi pad veći od 1.000 bodova u ovoj nedelji.

Do sada je u pistoriji Dau Džouns zabeležio samo četiri dnevna pada za 1.000 bodova.

Osim toga, sva tri indeksa na putu su najvećeg nedeljnog gubitka od finansijske krize 2008. godine, što ukazuje na razmere rasprodaje na najvećoj svetskoj berzi.

To je posledica podataka koji pokazuju da je broj novozaraženih od koronavirusa u svetu juče po prvi put porastao brže nego u Kini, najviše u Južnoj Koreji, Iranu, Italiji...

Vlade širom sveta, od Australije, preko Irana do Italije, pokušavaju da zaustave epidemiju, pa zatvaraju škole, otkazuju velike događaje i gomilaju medicinske zalihe.

U SAD-u, takođe, raste broj zaraženih od koronavirusa. Guverner Kalifornije Gavin Njusom izjavio je da se nadzire 8.400 ljudi zbog tog virusa, dok su Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) potvrdili prvi slučaj koronavirusa nepoznatog porekla u severnoj Kaliforniji i upozorili na moguće širenje te bolesti.

Ekonomske štete su veće nego što se procenjivalo.

Analitičari kažu da je teško proceniti koliko će širenje virusa u svetu uticati na globalnu ekonomiju, no jasno je, kažu, da će štete biti veće nego što se još nedavno procenjivalo.

S obzirom na restrikcije u putovanjima i zatvaranje fabrika, ekonomisti širom sveta smanjuju procene rasta kako kineske, tako i ostalih ekonomija.

Zbog širenja virusa, i sve više američkih kompanija upozorava da će im poslovni rezultati biti slabiji od planiranih, zbog poremećaja u nabavnim lancima i slabije potražnje. Nakon Epla i HP-a, na to su juče upozorili Majkrosoft i PejPal.

Zbog toga analitičari smanjuju procene zarada kompanija. Prema podacima kompanije “The Earnings Scout”, analitičari sada procenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromesečju biti 0,1 posto manje nego godinu dana ranije, dok su početkom februara očekivali da će zarade porasti za 2,5 posto.

Analitičari Goldman Saksa upozorili su juče da američke kompanije u ovoj godini možda uopšte neće zabeležiti rast zarade.

„Naše smanjenje procena zarada odražava ozbiljan pad kineske ekonomije u prvom tromesečju, smanjenu potražnju za izvoznim američkim proizvodima, narušavanje nabavnih lanaca mnogih kompanija, usporavanje rasta američke ekonomije i povećanu poslovnu nesigurnost”, poručili su analitičari investicione banke.

Još polovinom prošle nedelje, berzanski indeksi na Volstritu kretali su se na rekordnim nivoima, jer su ulagači očekivali da će širenje koronavirusa uticati na ekonomije samo u prvom tromesečju, ali sada analitičari kažu da bi se taj uticaj mogao osetiti u celom prvom polugodištu, a možda i duže.

Zbog toga ulagači povlače svoj kapital iz rizičnijih investicija, kao što su akcije, a ulažu u sigurnije, kao što su zlato i državne obveznice.

Na povlačenje ulagača s tržišta akcija ukazuje podatak da je juče na američkim berzama vlasnika zamenilo 15,6 milijardi akcija, dok je prosečni dnevni obim u poslednjih 20 dana iznosio 8,7 milijardi.

Na nesigurnost na tržištu ukazuje i podatak da je VIX indeks 'straha' Čikaške berze opcija juče dodatno skočio za 11,60 bodova, na 39,16 bodova, najviši nivo od februara 2018.

I na evropskim berzama cene akcija su juče oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 3,49 posto, na 6.796 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 3,19 posto, na 12.367 bodova, a pariški CAC 3,32 posto, na 5.495 bodova.

 

Investiraj odmah